ביקורים בבית הספר תשע"ג

ביקור והפעלה של תלמידי גוונים בכיתות א תשע"ג

תלמידי "גוונים" יוזמים ומלמדים את תלמידי כתות א' ביום ראשון ה-10.3.2013 הגיעה קבוצה של תלמידי כתות ט' מחטיבת הביניים "גוונים" שבעירנו להיפגש עם תלמידי כתות א'.
 
המפגש היה חלק מפרויקט של יזמות חברתית של החטיבה. המפגש התמקד בנושא התכלות של חומרים. בין תלמידי חטיבת הביניים היו גם בוגרי בית הספר אפק: עמית גיל, טל זיו ובן פורשט. בפעילות הסבירו התלמידים באמצעות מצגת את משך הזמן שלוקח לחומרים להתכלות ואת חשיבות הצמצום של פסולת.
 
הילדים גילו התעניינות, השתתפו בשיח ובהמשך הטמינו בחצר הקיימות קלקר וקליפת בננה כדי לעקוב אחר קצב התכלותם בעוד כחודש. תודה רבה ליזמים הצעירים על הפעילות המעניינת וההשקעה ובהצלחה בהמשך דרככם.
קראו עוד

ביקור מנהלים נתניה תשע"ג

ייחודיות הלכה למעשה ביום ראשון, 03.02.13 התקיים בבית הספר ביקור של מנהלי בתי ספר מהעיר נתניה במטרה ללמוד על ייחודיותו של בית הספר. בפני המנהלים המפקחים ונציגי הרשות המקומית הוצגה תפיסת העולם המנחה את בית הספר בחינוך תלמידיו וכן תוארו בפני המבקרים העקרונות ודרכי הפעולה הפועלות בבית הספר לדוגמא: פיתוח וטיפוח צוות המורים באמצעות הכשרה ולמידה ארוכת טווח, שותפות ביה"ס באירועים, כנסים וסיורים בקהילה, פיתוח וטיפוח מגוון רחב של מוקדי עניין על מנת לחבר את כלל הקהילה, תלמידים, מורים, הורים באמצעות הנושאים הקרובים לליבם.
 
המבקרים הודו על הביקור, על ההנאה, על קבלת הפנים, הפתיחות ועל השיתוף בעשייה החינוכית הנעשית בבית הספר.
קראו עוד

ביקור רפרנטים לקיימות תשע"ג

רפרנטים ומדריכי מחוזות מבקרים ב"אפקולוגי" ביום שלישי 20.11.12 התקיים בבית הספר ביקור מקצועי שהתמקד בלימודי הקיימות. ביקרו בבית הספר הגב' אסנת פרנס ממונה ארצית לחינוך לקיימות, מר פריד חמדן ממונה על פרויקטים בין לאומיים ומדריכות מחוזיות מכל רחבי הארץ.
 
בפני האורחים הציג מרכז ההפצה את מודל "אפקולוגי" המקדם את הקיימות בחינוך. תוארו בפני המבקרים הרכיבים האקולוגיים, תהליכי ההבנייה והתוצאה המופלאה. דגש רב ניתן לנושא המגוון שמציע בית הספר לטובת לימודי הקיימות: מגוון בנושאים, במוקדים, בקשרים, באמצעים ובעזרים.
 
המגוון הרחב מאפשר לכל אחד לנסות, להתחבר, לתכנן ולבצע ובעיקר לקחת אחריות ולהוביל. המבקרים סיירו במרכז, ביקרו במוקדים: שלולית החורף, תחנת איסוף מי הגשם, תחנת הקומפוסטציה, פינת החי ועוד. המבקרים התפעלו מאורח החיים שבו מתנהל בית הספר והחמיאו לצוות שמתמיד בעשייה הרבה המתקיימת בו.
 
המבקרים גילו עניין רב בדרכים למימוש החזון? האופן בו ניתן להכשיר מורים ותלמידים? השתלבות ההכשרה במסגרת אופק חדש? מעורבותם של המורים והמנהלים בנושא?
 
כמו כן הועלו בביקור סוגיות הנוגעות למטרות, לדרך היישום ובעיקר מגוון הדרכים הרב, מגוון הנושאים הקיימים, מגוון האמצעים המקדמים את הנושא.
קראו עוד

ביקור צוות תחרות קריה יפה תשע"ג

ביקור צוות שיפוט תחרות "קריה יפה" צוות השיפוט של תחרות קריה יפה שעורכת המועצה לישראל יפה, הגיע ל"אפק", בית ספר אקולוגי ניסויי, בתאריך 10.9.12, התפעל והתרשם מאוד מתהליכי הלמידה הערכה המתקיימים בו לקידום הקיימות. הצוות נפגש עם תלמידים ומורים והאזין לתיאור העשייה הרבה המתקיימת בין כתלי בית הספר ומחוצה לו.
 
הצוות התרשם מהפתיחות, מהידע ומיכולת השיח הגבוהה והמקצועית של התלמידים. ראש צוות המשלחת החמיא לתלמידים ואמר שהיה שמח להישאר יום שלם בבית הספר כדי להמשיך וללמוד על הנעשה בו. עם פרסום התוצאות זכתה ראש העין בהצלחה יוצאת דופן כאשר קיבלה חמישה כוכבי יופי בתחרות קריה יפה ומקיימת, שעורכת זו השנה ה – 19, המועצה לישראל יפה.
קראו עוד

ביקור סטודנטים מכללת הקיבוצים תשע"ג

ביקור מכללת הקיבוצים ב"אפקולוגי" יום שישי שטוף שמש ציפה לסטודנטים לתואר ראשון בתחום הוראת המדעים מתוכנית המצוינות של המכללה, שהגיעו לסיור לימודי במרכז "אפקולוגי".
 
את הביקור ליוותה הרכזת הגב' איריס אלקחר, מהפקולטה למדעים. הביקור שהתקיים בתאריך 30.11.12, נפתח בתיאור המודל של מרכז ההפצה "אפקולוגי" לקידום והטמעת הקיימות בחינוך. תוארו רכיבי המודל, ותהליך ההבניה והוצגו התוצאות, כפי שהן משתקפות בחיי היום יום של בית הספר.
 
בהמשך הוזמנו הסטודנטים לבקר במוקדים ותחנת איסוף מי גשם, בריכה אקולוגית, שלולית חורף, פינת החי, תחנת הגלוב. בכל אחת מן התחנות האזינו להסברי התלמידים והמורה למדע וטכנולוגיה, הגב' גולדי לב. הסטודנטים גילו עניין רב וניהלו שיח מקצועי ופורה עם התלמידים. בתחנות רבות שאלו הסטודנטים שאלות שאתגרו את התלמידים ועוררו שיח מעניין.
 
לקראת הצהריים התקיים פיקניק בחצר הקיימות, בו אכלו הסטודנטים בצל עצי הבוסתן. בסיומו של הסיור בבית הספר, קנחו הסטודנטים בשיעור מוזיקה ושרו עם הילדים את שירו של חיים חפר "הכל זהב". חלקו השני של הביקור, היה עם הפנים לקהילת העיר ובו יצאו הסטודנטים למרכז העיר ושם על יד מרכז מורשת תימן פגשו את הגב' יסכה רווה, ילידת העיר ותושבת העיר. יסכה דמות מוכרת ואהובה בעיר המהווה דוגמא ומופת לפעילות של אנשים לטובת העיר ובזיקה למקום.
 
יסכה תארה את ראשית התפתחות העיר ולאחר מכן סיפרה על התחלת פעילות למען שימור ותיעוד ההיסטוריה העירונית עד לימים אלו, בהם הצליחה יסכה וקבוצת המתנדבים בשיתוף העירייה והמשרד לשימור אתרים להכריז על מבנים רבים בעיר כאתרים לשיקום. יסכה פתחה צוהר לתקופת העלייה, לתרבות המקומית של העולים בראשית דרכה והדגישה את חשיבות האמונה במטרה ואת הדבקות בה כעקרונות המובילים להצלחה.
 
בחלקו השלישי של הביקור ביקרו חברי הקבוצה בשוק המקומי של ראש העין, שהיה הומה ושוקק בצהריי יום השישי. הקבוצה הסתובבה בשוק וחשה את סיפור המקום דרך החושים. הקבוצה התרשמה מן הייחודי במקום, האווירה, האנשים, הצלילים, המראות והטעמים.
קראו עוד

ביקור תלמידות כיתות ה ביס אוהל שרה תשע"ג

תלמידות אוהל שרה בביקור לימודי חוויתי ב"אפק" תלמידות כיתות ה' מבית הספר "אוהל שרה" התארחו אצל תלמידי כיתות ה' בבית הספר.
 
הנושא המרכזי של מהמפגש היה המים. הפעילויות התקיימו לסירוגין, כאשר כיתה אחת עבדה במעבדה, האחרת התנסתה במשחק הקיימות שפיתח בית הספר. הבנות נכנסו למעבדה ובשיתוף עם תלמידי כיתה ה' ערכו ניסויים מגוונים ומרתקים בנושא המים במעבדת מדעים, בסיום הניסויים סכמו את הממצאים במליאה.
 
לאחר מכן, יצאו התלמידים להכיר את המוקדים שבחצר הקיימות של בית הספר הקשורים במים: מיכלי איסוף מים, שלולית החורף, בריכה אקולוגית ועוד. באותו זמן, כיתה אחרת שחקה באולם הספורט במשחק הרצפה הגדול בנושא "קיימות" שפיתח בית הספר, כאשר כל השאלות במשחק היו בנושא המים. המפגש בין בנות אוהל שרה לתלמידי בית הספר היה מיוחד, מהנה ומרתק. מפגשים הסובבים בציר למידה ויש בהם מן ההתפתחות והצמיחה של שני הצדדים, כאשר כל צד, המארחים והמבקרות, יצאו נשכרים מן המפגש הן בהיבט הידע והן בהיבט החברתי-אישי של כל תלמיד. בתקווה למפגשים פוריים גם בעתיד.
קראו עוד

ביקור סטודנטים מכללת בית ברל תשע"ג

ממכללת בית ברל ל"אפק", בית ספר אקולוגי ניסויי ביום ראשון 13.1.13 הגיעו סטודנטים מצטיינים להוראה ממכללת בית ברל לביקור ב"אפק", בית ספר אקולוגי ניסויי ומרכז הפצה לקיימות בחינוך.
 
עם הגיעם שמעו הסטודנטים סקירה קצרה אודות בית הספר והדרך אותה עבר בית הספר עד שהפך למרכז הפצה. במהלך הסיור נחשפו הסטודנטים וראש החוג שלוותה אותם, ד"ר דפנה גולדמן, למוקדים שונים ומגוונים בחצר הקיימות בבית הספר.
 
המוקדים הוצגו בצורה מרתקת ורהוטה ע"י תלמידי בית הספר, מנהלת בית הספר הגב' דפנה רודיק והגב' יהודית יטאח מנהלת מרכז ההפצה. בין המוקדים היו מיכלי איסוף מי הגשם, שהיו מלאים במים הודות לגשמי הברכה שירדו לאחרונה, הבריכה האקולוגית, שלולית החורף, הגן היפני ועוד.
 
בין היתר שמעו הסטודנטים אודות החינוך לקיימות אותו מקיים בית הספר בתרבות היומיומית, בתוכניות הלימודים הייחודיות שפיתח צוות בית הספר ותהליכי ההוראה-למידה החווייתיים המתקיימים בו. התלמידים שהסבירו ניהלו עם המבקרים שיח מעניין בסוגיות משמעותיות כמו נחלת הכלל ועוד אחד המוקדים בו סיירו היה הגינה הקהילתית ע"ש עידו גרבובסקי ז"ל, הנמצאת בסמוך לבית הספר. בגינה מתקיימת למידה מעשית של חקלאות ועבודת אדמה ובה מתנסים התלמידים בהקמה של גינת ירק שופעת, אותה מטפחים תלמידי בית הספר. בסיום הביקור התקיים שיח מרתק אודות "האני מאמין" והעקרונות המלווים את בית הספר והאפשרות לקיים שיתוף פעולה בין המכללה לבית הספר. שבו ייקחו הסטודנטים חלק מעשי בעשייה הבית ספרית.
 
בתקווה כי שיתוף הפעולה בין המכללה לבית הספר יישא פרי.
קראו עוד