טקס הסרת הלוט מאתרי מורשת ברהע

אתרי מורשת בראש העין

ביום שלישי, 1.11.11 התקיים טקס הסרת הלוט באתרים ההיסטוריים שבעיר. אירוע זה התאפשר הודות לפעילותה של הוועדה העירונית לשימור אתרים שבשנים האחרונות ערכה סקר למיפוי המבנים והאתרים בעיר מתקופת המנדט ועד ראשית שנות השישים של המאה ה- 20.
 
בשעה 16.00 הוסר הלוט, בו זמנית מעל שבעה אתרים בנוכחות קהל רב. האתרים שבהם הוסר הלוט: הגשר הבריטי ברחוב יהודה הלוי, בית מורשת תימן, בית זכריה משה ברחוב יבניאלי, הקולנוע הראשון ברחוב אבן גבירול, הגרעין הכלכלי הראשון ברחוב הירקון, מתחם הדסה ברחוב גלוסקא ובית הכנסת אלבום ברחוב רמב"ם. בכל האתרים השתתפו נציגי העירייה, תושבים ותיקים שסיפרו זיכרונות מהמקום והרכב מוסיקלי שהנעים בנגינה ובשירה. לאחר סיום הטקסים התכנסו תושבים רבים להסרת הלוט מעל מגדל השמירה הבריטי ולאחריו התכנסו האורחים בבית הכנסת שם התקיים טקס בהנחייתה של ד"ר מרגלית יוספון.
 
בביה"כ ברכו את האורחים ראש העיר, מנכל החברה לשימור אתרים ועוד, נציגת שגרירות בריטניה בישראל. ראש העיר הסביר "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו, ואני אומר – אין מולדת בלי אדם, ואין אדם בלי מולדת. כאן, בראש העין, אנו רואים את העוצמה של האדם החי בקהילה שורשית מסורתית, קהילה ששואבת מאחדות העולם".
 
עוד הוסיף ראש העיר כי "על המולדת הזו צמח העם היהודי. רצחו אותנו, פגעו בנו, עברנו את השואה אבל נותרנו נטועים עמוק באדמתנו. התכנית הזו של שימור אתרים בעיר היא חלק מהמורשת של העם היהודי". שיאו של הטקס המרגש היה בדבריהן של האחיות הגב' נעמי סמואלוב שעבדו עם העולים שהגיעו מתימן לראש העין.
שתיהן התרגשו מאוד "מהיום שנודע לי שעומדת להתגשם התכנית הזו לא ידעתי את נפשי מרוב התרגשות". האחיות הביעו תודה על שהזמינו אותן לשאת דברים ולקחת חלק באירוע היסטורי זה.
על כל המלאכה ניצחה הגב' יסכה רוה, ילידת העיר, רכזת התיעוד והשימור בראש העין.