חגיגת עפיפונים תשע"א

ביום שישי, 8.4.11, רגע לפני היציאה לחופשת הפסח, יצאו תלמידי "אפק", בית ספר אקולוגי ניסויי, ליום שכולו חוויה ולמידה באתר הארכיאולוגי "אבן העזר".
 
התלמידים והמחנכים התכנסו בחצר בית-הספר ויצאו כיתה אחר כיתה בצעדה לכיוון האתר. עם הגיעם למקום החלו בפעילויות כיתתיות עם מחנכות הכיתה, בהמשך סעדו התלמידים ארוחות בריאות באוויר הצח, כשלהקות של חסידות חולפות מעל ראשם, במעבר אל ארצות הקור. בהמשך, הגיעו התלמידים אל בית ארבעת המרחבים הנמצא במפלס העליון של האתר. שם פתרו התלמידים כתבי חידה שהיו כתובים באותיות הכתב העברי הקדום והתחקו אחר אותם ילדים שחיו בתקופה קדומה במקום.
 
בשבוע האחרון, שבוע איכות הסביבה במערכת החינוך למדו התלמידים בכל הכיתות את משנתו החינוכית של יאנוש קורצ'אק שהיה רופא ומחנך יהודי, שהקדיש את כל חייו לחינוך ילדים ולטיפול מסור וחם בהם. יאנוש שליווה את חניכי בית היתומים שניהל אל מחנה ההשמדה טרבלינקה, נשא ראשו בגאון ונכנס אל התופת עם הילדים שכה אהב למרות ההזדמנות שנתנה לו להינצל. התלמידים הכינו עפיפון כיתתי ועליו כתבו משפט שכתב יאנוש קורצ'ק.
 
בין המשפטים הרבים שהתנוססו על גבי העפיפונים היו: "אין ילד רע, יש ילד שרע לו", "בכל ילד יש ניצוץ קטן, שיכול להדליק מדורות של אושר ואמת". לסיכום תהליך הלמידה, קבלו התלמידים סיכות אישיות בצורת עפיפון, שהוצמדו לדש חולצתם והעיפו את העפיפון הכיתתי שהכינו. השמחה והאושר במקום היו גדולים. תלמידים צעירים ובוגרים אחזו בעפיפון וניסו להעיפו אל-על.
1...0