הרצאה ניסים מנצורה

ניסים מנצורה – מתימן לראש העין
ביום ראשון, 3.10.19, התארח בבית ספרנו מר ניסים מנצורה, תושב ראש העין, ובנו של שלום מנצורה שכיהן בעבר כראש מועצת ראש העין. ניסים מנצורה הרצה בפני תלמידי כיתות ה' – ו' במסגרת שיעורי בוקר אקולוגי המתמקדים במקומיות ובחקר מקומות בראשעין. בהרצאתו המרתקת סיפר מנצורה על העלייה של יהודי תימן ארצה ועל הקמתה והתפתחותה של ראש העין.
מנצורה סיפר על אביו, שלום מנצורה, שהוביל את העלייה מתימן, הוא ישב בכלא בתימן בשל פעילותו זאת ובהמשך יצר קשרים עם האימאם והצליח לשכנע אותו לאפשר ליהודים לצאת מתימן.
מנצורה סיפר לתלמידים על ימיה הראשונים של ראש העין כמעברה. ראש העין הייתה מפוזרת על פני 3 מחנות: מחנה א', מחנה ב' ומחנה ג'. העולים מתימן שכנו באוהלים ובחורף של שנת 1952 שרר קור עז, ירדו כמויות גדולות של גשמים ואף ירד שלג בראש העין. אביו שייצג את תושבי המעברה נסע לנשיא המדינה חיים וייצמן, ומבלי לקבוע פגישה מראש התקבל אצלו וקיבל את אישורו וגם של דוד בן גוריון להפוך את ראש העין לישוב קבע.
וכך התרחבה ראש העין, נבנו בה שש שכונות ובתים קטנים עם שירותים בגינה והייתה מחשבה להקים ישוב עם אופי חקלאי. אך הדבר לא צלח וראש העין קיבלה אופי עירוני יותר מכיוון שהתושבים נזקקו לפרנסה. העולים עבדו בעבודות מגוונות ודגלו באמירה שכל עבודה מכבדת את בעליה.
לאחר מלחמת ששת הימים בשנת 1967 עלתה קרנה של ישראל בעיני העמים והחלו להגיע לראש העין תרומות רבות מיהודי העולם. בתקופה זאת התמנה ניסים מנצורה לראש מחלקת החינוך ומהכספים שהתקבלו החלה תנופת בנייה של מוסדות חינוך בעיר, הוכשרו מגרשי כדורגל רבים והתארגנה ליגה של משחקי כדורגל.
בראש העין היה גם בית קולנוע אליו הגיעו הצגות רבות, סרטים והופעות של בדרנים וזמרים, ביניהם: הגשש החיוור, שושנה דמארי ואריק איינשטיין.
מנצורה סיפר על המצב הכלכלי הקשה של חלק מתושבי ראש העין ועל עזרת הקהילה לחבריה וכן על ריבוי בתי הכנסת של יהודי תימן. לרבים מן העולים היו ספרי תורה בבית ולכן התפללו בבתים שאחר כך צמחו לבתי כנסת. כמו כן בשל נוסחי תפילה שונים ובשל מנהגי אבות נפתחו בתי כנסת רבים כדי להימנע ממחלוקות.
בהרצאתו הקולחת והמעניינת שיתף ניסים מנצורה את התלמידים בחוויותיו מראש העין בימיה הראשונים והתלמידים זכו לשמוע עדות ממקור ראשון על העלייה מתימן ועל התפתחות העיר.
<< 10...13
חזרה למעלה