ביקור צפון דרום תשע"ט

צפון, מרכז, ודרום נפגשו למשולש למידה בחברותא ב"אפק"
ביום שני, 11.3.19, התארחו בבית ספר "אפק" ניסויי לקיימות תלמידים מבית ספר "נווה מדבר" מאבו קווידר שבדרום הארץ ותלמידים מבית ספר יסודי ג' מדיר חנא, שבצפון הארץ ליום למידה משותפת בנושא חקר נתוני מזג האוויר.
המפגש החל במשחק קיימות אשר תרם לגיבוש ולהיכרות בין המשתתפים. לאחר מכן, התחלקו תלמידי "אפק" והאורחים לקבוצות הטרוגניות ועסקו בחקר נתוני מזג האוויר לשנת תשע"ט: כמות משקעים, טמפרטורה ולחות האוויר. במהלך הפעילות שררה באולם אווירה של חדוות למידה ושיתוף פעולה. למתבונן מהצד נגלה מחזה מרהיב של פסיפס אנושי המייצג את רבדיה השונים של ארצנו ועשרות עיניים בורקות ומלאות סקרנות.
התלמידים בדקו את כמויות המשקעים שירדו השנה באזורי הארץ השונים, בהשוואה לממוצע השנתי. חקר הנתונים עורר בתלמידים השתאות כאשר עמדו על ההבדלים הגדולים בנתוני המשקעים באזורי הארץ השונים בהשוואה לשנים קודמות. התלמידים הופתעו לגלות כי השנה כמות המשקעים המרובה התמקדה באזור הצפון לעומת שלוש השנים הקודמות בהן כמות המשקעים הרבה התמקדה באזור המרכז. התוצאות הראו כי בחורף תשע"ט באזור מרכז בראש העין ירדו כמויות משקעים של 655.5 מ"מ ב- 42 ימי גשם, באבו קווידר בדרום 80 מ"מ ב-13 ימי גשם, ובצפון 820 מ"מ גשם ב-25 ימי גשם. התלמידים שמחו על כמות המשקעים בה התברכנו השנה וטענו כי נתונים אלו יתרמו למילוי מאגרי המים באזור הצפון. נבדקו גם ממוצעי הטמפרטורות בעונות השנה ואת מספר הימים בהם הטמפרטורה מעל 29.5 מעלות צלסיוס. נמצא כי באזור המרכז היו 25 ימים כאלה, באזור דרום 7 ימים ובאזור צפון 25 ימים. נתונים אלו עמדו בסתירה להשערות התלמידים שרובן ככולם טענו כי בדרום הארץ ימצא המספר הגבוה ביותר של ימים עם טמפרטורה מעל 29.5 מעלות צלזיוס, זאת בשל האקלים המדברי השורר בו.
המסקנה העיקרית שעלתה לאור הדיון סביב ממצאי מזג האוויר הייתה כי ההתחממות הגלובלית נותנת את ביטוייה בנתונים ומשפיעה על אקלים העולם. התלמידים סברו כי יש לפעול בנושא ואף הציעו מגוון דרכי פעולה אישיות למניעת ההתחממות הגלובלית בהן הם ממליצים לנקוט. בתום המפגש נשאו התלמידים תקווה לשנים נוספות של גשמי ברכה.
לאחר ארוחת צהרים בניחוח תימני כיאה למארחים מראש העין, יצאו המשתתפים לסיור בחצר הקיימות.
היה זה יום למידה משמעותית ופורייה, יום של קרוב לבבות אשר הותיר טעם של עוד....
1...9 >>
חזרה למעלה