ציפורי אהבה

תעודת זהות:

תפוצה : אפריקה, למעט צפון אפריקה, ובאיי מדגסקר. לרוב באזורי סוואנה.
חיי משפחה : מונוגמי
תוחלת חיים : בשבי 18 שנה : בטבע כ-7 שנים.
בגרות מינית : 7-12 חודשים.
עונת רבייה : בכל עונות השנה ובעיקר באביב.
תטולה ממוצעת : 5 ביצים
זמן דגירה : 23 יום
זמן שהייה בקן : 6-7 שבועות
ממדים בבגרות : 38-50 גר' לפי הסוג .
מזון : זרעים יבשים, כגון: דוחן, חיטה , שעורה, שיבולת שועל, לפתית, בוריאה, דורה, זרעי חמניות, זרעי דלעת , סתריה ופשתה. פירות ירקות ,כופתיאות.
צבעים מאפיינים : ירוק
יכולת דיבור : נמוכה, ללב ביירדז יכולת דיבור נמוכה, מינים מסוימים מסוגלים לאמר מספר מילים מועט ולשרוק מספר שריקות,
ראיית צבעים : כן

מידע כללי:

ציפורי אהבה הנם תוכים קטנים החיים בזוגות קבועים שאין להפריד ביניהם אלא אם כן אחד פוגע בשני. ואז יש לבדוק בעצמך ולהתייעץ עם וטרינר, אם ומתי להחזירם להיות יחד. הציפורים צבעוניות ויפות, ובמשך הזמן מכירות את מטפליהן.
מהנה מאוד לעקוב אחר הזוגיות ביניהן שלעיתים מאוד משעשעת וגם נוגעת ללב.

מאפיינים :

חברותיים מאוד, עמידים, מתרבים היטב,נוחים לגידול , מוטציות ססגוניות - הייחוד הבולט ביותר מבין שאר המאפיינים לבדוק את הביצים בצורה המבטיחה כי לא יתפתחו מהם גוזלים.כך הנקבה רק תדגור, אך לא יבקעו גוזלים.(ביצים לא פוריות) גוזלי הלב - ביירדז העוזבים את הקן , הם לעיתים מורטי נוצות.המקרה נובע מאחת משתי סיבות: תזונה לקוייה ומריטה ע"י ההורים הנובעת מתוך שעמום, או בגלל תא קטן וצפוף. המריטה ע"י ההורים אינה נובעת מהרצון של ההורים להביא את הגוזלים לעזוב את הקן, מפני שהמריטה הזו מתרחשת גם בגילאים מאוד צעירים ואפילו כאשר הגוזל רק מתחיל להצמיח פלומת נוצות. לאחר שבועיים - שלושה יצמחו לגוזל נוצות חדשות ולא יישארו סימנים למריטה. לכן, יש לשפר את המזון - ויטמינים ומינרלים , או לשפר את התנאים בכלוב, אם בגלל צפיפות ואם בגלל רעשים והפרעות אחרות. בעונת הרבייה מומלץ להוסיף מזון העשיר בויטמינים ומינרלים אותו ניתן למצוא בחנויות בע"ח.

תנאי מזג אוויר:

עמידים בתנאי מז"א קשים, בין 0 ל -40 מעלות. במז"א קר, ישנים בתאי ההטלה וכך מגינים על עצמם מקור. קרות התא מהווים הגנה בפני מזג"א
בחורף עליהן להיות במקום שהטמפרטורה בו היא לא מתחת ל- 7 מעלות צלסיוס, וללא רוחות.
בקיץ כשחם מידי יש להתיז עליהן מידי פעם מים נקיים מבקבוק התזה נקי (יש בקבוקי פלסטיק זולים מיוחד למים להתזה על עציצים או על בגדים לגיהוץ, בחנות לחומרי בניין או לגינון). אסור להשאירן בשמש ישירה עליהן תמיד להיות בצל.
באופן כללי הן זקוקות ללחות בכל השנה. אפשר להשאיר כלי שטוח עם מים על מנת שיתאדו.

מזון:

תערובת מועשרת מיוחדת לציפורי אהבה. יש להחליף לפחות כל יומיים.
לפעמים כשיש מריטה מוגברת של נוצות וידוע לנו שאין להן טפילים כלשהם, עוזר להוריד את כמות הגרעינים השחורים (כי הם מכילים שומן) באופן זמני, אם זה לא עוזר הסיבה אחרת אולי לחץ, ואז יש לאפשר לה תנאים רגועים יותר, אם זה לא עוזר יש לפנות לוטרינר המטפל בציפורים. כאשר במקור יש מעין התקלפות עוזר להעלות באופן זמני את כמות הגרעינים השחורים, אם זה לא עוזר והמצב מחמיר, יש להתייעץ עם וטרינר.
ירקות מותרים: תפוחי עץ, אגס - חתיכות ללא גרעין, גזר, שמיר, ענפי עצי פרי שלא רוססו – לא מאבוקדו, עלי שמיר, קצת סלרי. חתיכות כרוב, כרובית. – לאחר 3 שעות יש להוציא מהכלוב את כל השאריות.
שתייה: לדאוג למים נקיים בכל יום.

רבייה:

בארץ עונת הרבייה היא החורף. ציפורי אהבה אוהבות תאי הטלה גדולים (פי שתיים מתא הטלה של תוכון). העצים האהובים עליהן לבניית הקן הם: "וושינגטונה", עצי דקל למיניהם ו"ערבה". מומלץ לתת ענפים ירוקים לבניית הקן ולא יבשים. בתחתית תא ההטלה דרושה רק שכבת נסורת בחיטוי עם אופיגל. את רוב העבודה של בניית הקן עושה הנקבה ומיד לאחר מכן היא מתפנה להטלה – בערך כ- 5 ביצים. גם בדגירה רוב הנטל הוא של הנקבה ולפעמים גם בן הזוג דוגר אבל לרוב זו הנקבה.
לאחר 18 עד 21 יום, בוקעים הגוזלים ובערך לאחר חודש הם עוזבים את הקן.
בלהקה ציפורים אחרות עלולות לפגוע בגוזלים לפני שהם יודעים היטב לעוף. אם הגוזלים אכן נפצעים, יש להעביר אותם אל כלוב קטן, צמוד לכלוב ההורים, כך שההורים יכולים להאכיל את גוזלם דרך הסורגים, בזמן שהם בטוחים מפני התקפות. בינתיים ספק לגוזלים אוכל ומים שילמדו לאכול לבד.
חזרה למעלה