גרביל

תאור
גרבילים הם יונקים זעירים ממשפחת המכרסמים המשתייכים למשפחת הגרביליים. חלוקות הדעות בין החוקרים. יש המשייכים אותם לתת משפחה של העכבריים ויש המשייכים אותם לאוגריים. הגרבילים הם חיות מדבר, ומכונים לעיתים גם "עכברושי המדבר". ישנם כ-110 זנים של גרבילים, ואזורי המחייה שלהם מתפרשים על-פני אסיה, אפריקה והמזרח התיכון. כמו כן, מין מונגולי של הגרביל הובא לארצות הברית על ידי דוקטור ויקטור ווינדקאר בשנת 1954. הגרבלים הם חיות ליליות, תכונה אופיינית לחיות המאכלסות אזורים מדבריים, ורובם ככולם אוכלי כול.
מבנה הגוף
רגליים אחוריות - ארוכות מהקדמיות ושריריהם מפותחים מאד.
זנב - ארוך ומכוסה בשיער קצר.
עיניים - גדולות יחסית.
אוזניים -ארוכות יחסית.
בלוטות: - בלוטת גחון - ישנה התעבות לאורך איזור הגחון. זוהי בלוטה תת-עורית והיא מפותחת יותר אצל הזכרים. משמשת לסימון טריטריה. לגרביל בלוטות סימן נוספות: בלוטת הרדר הנמצאת מאחורי העין ובלוטות הרוק המשמשות לאיכות הפרווה וכן לסימון.
אצבעות - 4 אצבעות בגף קדמי. 5 אצבעות בגף אחורי.
אורכו הטיפוסי של הגרביל נע בין 15 לשלושים סנטימטרים, כשהזנב שלו מהווה כחצי מאורכו, אף שזן יחיד,הגרביל הענק, שמקורו בטורקמניסטן גדל עד לאורך של 40 ס"מ.
למיני הגרבילים השונים פרווה בגוונים שונים - החל מלבן, דרך גוונים שונים של חום ואפור, ועד שחור. נקבת הגרביל יכולה להמליט בהמלטה אחת עד 10 גורים.
כל החושים של הגרביל מפותחים.
מגורים
מזגם הנוח של הגרבילים תורם לחיבה הרבה של בני אדם אליהם ולגידולם. הגרבילים אוהבים מאד להתרוצץ לכן חשוב לגדל אותם בכלוב גדול יחסית עם שכבת חול עדין ומחסות רבים כגון שברי עציצים, בולי עץ וארגזים קטנים. לבניית קן המלטה יש לספק להם עשב יבש.
יש לדאוג לטמפרטורה אופטימאלית שלא תעלה על 20 מעלות. צריך לקחת לתשומת לב שלמרות שהגרבילים חיים במדבר וחם ביום הגרבילים פעילים בלילה וביום הם מסתתרים במחילות בהן הטמפרטורה נמוכה ויציבה. בימים חמים אפשר להכניס לבית הגידול בקבוק עם מים קפואים יש לוודא שהפקק סגור היטב.
הגרבילים מאד תוססים ופעילים אולם רצוי באופן קבוע להוסיף להם אמצעי משחק טבעיים כמו זרדים , גזעי ענפים קש וחציר.
תזונה:
הגרבלים ניזונים בעיקר מזרעים ומעט ירק. יש לספק להם תערובת מכרסמים + מגוון זרעי דגניים + מזון חתולים או גורי כלבים המכילים 30% חלבון וכן גישה חופשית למים טריים. כמו כן אוהבים לאכול חלזונות.
הגרביל ניזון בעיקר ממזון יבש לכן אינו מפיץ ריח רב כמו-כן ממעט בנשיכות, כך שמאד נוח לגדל אותו.
תפוצה
בעולם - מדבר וערבה באפריקה ובאסיה עם חדירה לאזורים לחים יותר.
בארץ - בעיקר בנגב ובאזורים חוליים.
אורח חיים:
בטבע רוב הגרבילים הם ליליים. בשעות היום הם חבויים במחילות שהם כורים לעצמם. הגרבילים קופצים היטב, מהירים ומסוגלים לעבור מרחקים גדולים. הם מרבים לעמוד על רגליהם האחוריות לסקירת הסביבה. בשעת סכנה הם מתופפים ברגליהם האחוריות על הקרקע. הגרבילים מסמנים תחום מחייה ע"י גרירת הבטן על הקרקע. לשמירת איכות הפרווה הגרבילים מתפלשים בחול לכן חשוב שבבית גידולם יהיה חול.
רבייה:
החיזור של הגרבילים מתחיל בהרחת אברי מין של הנקבה ע"י הזכר וברדיפה של הזכר אחר הנקבה. מתבצעות הזדווגויות רבות. כל הזדווגות נמשכת שניות ספורות .
הגורים נולדים לאחר כ- 24 יום. כ- 3-6 גורים בשגר. עיניים נפקחות לאחר כ- 20 יום, גמילה בן חודש. בגרות מינית - 3-4 חודשים, תוחלת חיים בשבי - 6 שנים.
אילוף
בתחילה הגרבילים קופצים מהיד ומאד זריזים אולם ברגע שהם רגילים למגע יד הם לא ממהרים לברוח וממש נעים ונוח לגדל אותם.
מיני הגרבילים בארץ:
גרביל חולות Gerbillus Pyramidus Flower
גרביל חוף Gerbillus Andersoni Allenbyi
גרביל דרומי Gerbillus Asyutensis
גרביל זעיר Henleyi Marial Gerbillus
גרביל ערבה Gerbillus Arabium
גרביל סלעיםGerbillus Dasyurus Dasyurus
כתב – בנצי דבש – היחידה לייעוץ והדרכה בנושא בעלי חיים במשרד החינוך המנהל לחינוך התיישבותי
חזרה למעלה