תוכון

התוכון – תעודת זהות
מוצא - מוצאו של התוכון ביבשת אוסטרליה ושמו באנגלית (Budgerigar). שם זה נלקח משפת המקומיים ופירושו – משהו טעים לאכול.
מקום מגורים- התוכון מתגורר באזור חצי מדברי וחם, שדומה לחלק הדרומי של ארץ ישראל.
צבע- צבעו הטבעי הוא ירוק בהיר מבריק, עם פסיפס של שחור ולבן בכנפיים ומצח צהוב.
משפחה- הוא שייך למשפחת התוכיים אבל אינו מסוגל להתערבב גנטית, הכלאות מעטות בינם לבין התוכי המזמר היו "פרדות" לא פוריות.
מידע כללי
התוכון היא הציפור הנפוצה ביותר בעולם בין ציפורי המחמד, הוא עמיד והטיפול בו קל מאוד. לתוכונים אישיות מקסימה והם מופיעים בשלל צבעים ומוטציות. התוכון איננו מרעיש, אינו מלכלך את סביבתו ורמת האינטליגנציה שלו מאפשרת לו להפוך ל"אחד מהמשפחה". התוכון היא ציפור אידיאלית למגדל המתחיל משום שהוא אינו זקוק להרבה טיפול וכן הוא מתרבה בקלות.
הרבייה
נקבה המוכנה לרבייה תשב רוב הזמן בתוך התא כאשר הזכר מאכיל אותה דרך פתח התא וכל יומיים היא תטיל ביצה עד לסך של כ-5-10 ביצים. תוך 18-20 יום יבקע הגוזל הראשון והנקבה תייצר "חלב" מיוחד שבו היא תאכיל את הגוזלים בימים הראשונים. הרכב החלב הוא בעיקר חלבונים. עם הזמן מוסיפה הנקבה גרעינים שלמים לתזונה.
הגוזלים בוקעים בערך ביומיים הפרש אחד מהשני ולפעמים אפילו נוצר הפרש של שבועיים ביניהם, אך בכל זאת הנקבה ידעת איזה סוג אוכל מתאים לכל גוזל לפי גילו. תוכונים אינם זקוקים לעזרה בגידול משפחתם.
תוך שבועיים ניתן להבחין בצבעם המיועד של הגוזלים ובגיל חודש הם מתחילים להציץ החוצה דרך הפתח, לא רחוק היום בו הראשון יעיז לצאת לעולם הגדול. בינתיים הזכר ממשיך להאכיל את הגוזלים עוד כשבוע ובמקביל הנקבה מתחילה לדגור שוב. כאשר הגוזלים מסוגלים כבר לאכול לבד העבר אותם לכלוב בלי תאי הטלה, אחרת הנקבות הצעירות יתפסו תאי הטלה ויטילו ביצים לפני שהגיעו לבגרות מינית ויגרמו נזק לעצמן ולגוזליהן.
בתקופת גידול הגוזלים, חשוב לספק יום יום לחם טבול בחלב, ביצה קשה, וירק. התוכונים לא יאכלו את הכל אבל במשך הזמן הם יתרגלו ואף יעדיפו אוכל זה. יש לתת מעט מכל תוספת כל יום כך שלא יישאר דבר לאחר שעה – שעתיים, אחרת המזון עלול להתקלקל ולגרום להרעלה.
בדרך כלל זוג תוכונים יצליח לגדל 2-3 מחזורים.
חזרה למעלה