צינצילה

שם בעל החי : צ'ינצ'ילה
מחלקה : יונקים
סדרה : מכרסמים
משפחה : שינשילים
תפוצה : דרום אמריקה, הרי האנדים
א אורך החיים : כ- 20 שנה
מבנה גוף : גוף באורך של כ- 38 סנטימטר, ראש רחב, עיניים גדולות.
צבע : צבע פרווה אפור פנינה
מ משקל : 1 ק"ג
מזון : בטבע ניזונה מעשבים, פרות ועלים,
קליפות עץ
רבייה : בטבע בין החודשים אפריל עד יולי. הריון 4
חדשים, בממוצע נולדים 2 גורים.
גורים : גמילה בגיל 8 שבועות, ובגרות מינית
בגיל 5 חודשים
הצ'ינצ'ילה
הצ'ינצ'ילה היא חיה די חדשה בתודעת חובבי חיות המחמד, אך בשל פרוותה, הנחשבת לאחת הרכות והנעימות בעולם, היא הפכה מאוד פופולרית.
עקב חמדנות האדם לפרוות הצ'ינצ'ילה, הגזע כמעט נכחד, אולם הפיכתם לחיות מחמד הצילו את הגזע.
היסטוריה
בפרוותם הסמיכה זכו הצ'ינצ'ילות בשל מקורם – בגובה של כ-5 קילומטרים בהרי האנדים בדרום אמריקה, שם שורר קור עז. רכותה של הפרווה נובעת מעצם העובדה שמכל זקיק שערה צומחות מספר שערות. האינדיאנים היו הראשונים שגילו זאת, והשתמשו בפרוותם להכנת שמיכות ובגדים. רגליהם מרופדות וחסרות הציפורניים, ומאפשרות להם לנתר ולנוע בקלות על קרקע סלעית. גם בשבי וגם בטבע הם חיות של בין השמשות (שעות בהן אין שמש חזקה). בשעות הבוקר המוקדמות והערב המאוחרות הם יוצאים ממחילותיהם לחיפוש אחר עשבים ודשא או מארגזיהם לחיפוש אחר כופתאות ואספסת.
מבנה גוף
במראה מזכירה ארנבון קצר אוזניים וארוך זנב (כ-15 סנטימטרים). גופה, ללא הזנב, נמתח לאורך 38 סנטימטרים, ראשה רחב ועיניה גדולות. צבע פרוותה במקור הוא אפור פנינה עם פרווה לבנה-צהובה בחלקי הגוף התחתון, אך כיום קיימים צבעים נוספים: כחול, לבן, בלונד וכו'. משקלה נע בסביבות קילוגרם אחד, ומשך חייה יכול להגיע לכ-20 שנים בשבי - עובדה שיש לקחת בחשבון לפני שמבצעים את ההתחייבות ארוכת השנים.
טיפול
הצ'ינצ'ילה היא חיה עדינה ושברירית, ומומלצת בעיקר לילדים בוגרים או בוגרים צעירים. כאשר ילד קטן מחזיק או משחק עם צ'ינצ'ילה, מומלץ ואף חובה לעשות זאת בפיקוח מבוגר. בשל הגיעם ממקומות קרים, הם לא יסבלו טמפרטורות מעל ל-25 מעלות צלזיוס. טמפרטורה העולה על 30 מעלות יכולה להיות קטלנית עבורם, כמוה גם שמש ישירה. לכן לא מומלץ להחזיקן מחוץ לבית. מאווררים לא משפיעים עליהם, בשל מחסור בבלוטות הזעה - רק מזגן. במזג אוויר חם או לח מומלץ להעלות את מספר "מקלחות החול", אשר באופן סדיר יש לספק לפחות פעמיים בשבוע, ולהוציא לאחר 15 דקות. בשל היותם חיות לילה, יש להמנע מלהטרידם במהלך שעות היום. למרות שלעיתים הם יבחרו להיות פעילים במהלך שעות היום, פעולה זו עלולה להשפיע עליהם נפשית. בעובדה זו יש להתחשב כאשר בוחרים את הכלוב, שצריך לאפשר מרווח לפעילות, גם בשעות הפעילות של החיה, שלרוב לא יהיו בהקבלה לשלכם. אמנם הדבר יגרום להוצאה ראשונית גבוהה, אך בהמשך ההוצאות נמוכות מאוד. תחילה הם יהיו ביישנים עד פחדנים.
מגורים
כלוב הצ'ינצ'ילה לעולם לא יכול להיות גדול מדי. בתור חיית לילה, הצ'ינצ'ילה פעילה בשעות שבני האדם מעדיפים לישון. לכן חשוב להעניק כלוב, שיספק את כל צרכיי הצ'ינצ'ילה. יש להמנע משימוש בחומרים הניתנים לכרסום: פלסטיק, עץ וכדומה. הצ'ינצ'ילות מכרסמים כל דבר בתקווה שיתגלה כמזון, כולל חוטי חשמל, המביאים עליהם את סופם. את הכלוב יש למקם במקום בו יש הרבה אור טבעי אך לא קרני שמש ישירות, לא חשוף לרוח, במקום שלא עוברים הרבה אנשים, מומלץ בצמוד לקיר ובגובה החזה. ללא קשר לגודל הכלוב, עדיין חשוב לשחררם בחדר לצורך הוצאת אנרגיה, אולם ראשית יש לוודא שהחדר נקי ממכשולי כרסום. מידות כלובים מומלצות (גובהXאורךXרוחב): מינימלי 50X70X30, הולם ליחיד 100X80X50, הולם לקהילה 170X80X50. עזרים בכלוב: מדפי קומות, ענפים לקפיצות ולכרסום, כלי מים עם טפטפות (גורים עלולים לטבוע בקערות ובוגרים עלולים ללכלכן או להפכן), מתקן לאספסת, כלי אוכל כבדים שלא ניתנים לכרסום ואמבטיית חול. ניתן להוסיף קופסת קינון וגלגל ריצה. מומלץ לאבזר את הכלוב באבני סידן לשחיקת השיניים - נושא מאוד רגיש במשפחת המכרסמים. כדי שההיכרות הראשונית עם הכלוב תהיה ללא הפרעות, יש להכינו מראש, מצויד בקערות מזון ומים מלאות, וגם בימים הבאים לצמצם את ההפרעות. גם אם הצ'ינצ'ילה תבלה את שעות היום בסקירת הכלוב, התעלמו ממנו, וכך הוא יתרגל לישון במהלך היום.
תזונה
בטבע ניזונים הצ'ינצ'ילות מעשבים, פרות, עלים, קליפות עץ של שיחים קטנים וחלקים "בשרניים" של קקטוסים, המספקים גם את מנת הנוזלים היומית. מזון מכרסמים רגיל עלול לגרום לבעיות כבד. כופתאות צ'ינצ'ילות מסוג משובח מורכבות משילוב של אספסת דחוסה יחד עם שאר דגנים, כמו שיבולת שועל, תירס וסויה. הן מכילות ויטמינים ומינרלים, החיוניים להתפתחות ולחיי היום-יום של הצ'ינצ'ילה (כל עוד לא פג התאריך המומלץ לשווק), ומעורבבים במולסה (סוג של נוזל מתוק). ארוחה יומית מזינה של צ'ינצ'ילה תכיל כ-60 גרם מזון צ'ינצ'ילות וחופן אספסת מיובשת, דחוסה ולא מרוססת. בשבי חשוב מאוד לספק מים טריים מדי יום בכמות מספקת. אם עולה הצורך לשנות סוג טוב של כופתאות, מומלץ לערבב את המזון החדש עם הנוכחי, ולהעלות את כמויותיו בהדרגה. פינוקי מזון צריכים לשמש למטרות אילוף או רכישת בטחון, אולם מינון לא נכון יכול להיות קטלני. חתיכה של תפוח או גזר, צימוקים (שגם מונעים עצירות) או חצי אגוז לוז הינם אפשרויות של כמות מספקת ליום, ולא על בסיס קבוע. גם דגני בוקר, פרות יבשים או לחם יבש אפשריים. יש להמנע מגרעינים, בוטנים, פתיתי תירס ופיצוחים. עיניים בורקות וזנב עבה הם סימנים לתזונה טובה. ניתן לעודד תאבון בעזרת הוספת נוזלי פרות למים, אשר גם טובים למעי, כל עוד אינם מכילים חומר משלשל. את המים ניתן לנצל גם כמקור להוספת ויטמינים ותרופות בעת הצורך ובהמלצת וטרינר. אבני מינרלים מספקות מינרלים ופרוטאינים וגם מקור שחיקה לשיניים, ובכך יכולות למנוע ביקור דנטלי אצל וטרינר.
רביה
רביה בטבע מתקיימת בין החודשים אפריל עד יולי, אולם בשבי הם יכולים להמליט כל השנה. נקבה מתייחמת כל 4 שבועות, ההריון נמשך 4 חודשים, שבסופם נולדים בממוצע 2 גורים, הנגמלים בסביבות גיל 8 שבועות, ומגיעים לבגרות מינית בגיל 5 חודשים.
אילוף
לפני שמעניקים לגוש הפרווה את החופש להסתובב בבית, יש לדאוג לאילוף בהדרגה, החל ממתן פינוקי מזון דרך הסורגים, ועד הרגלה לגופך על ידי הצמדות לדלת הפתוחה. הכי חשוב להיות סבלני. את ה"שחרורים" הראשונים יש לעשות בתנאים מגבילים, ולוודא שיש פינוקי מזון בסביבת מקום כדי לשחד אותה בעת הצורך. בעת מתן חופש, חשוב לזכור כי כרסום חוטי חשמל מסוכן ביותר עבור צ'ינצ'ילות, וכרסום רהיטים לא ישמח את הבעלים. לכן יש לפזר ענפי כרסום בכלוב כדי לספק לצ'ינצ'ילה תחליפים. ניסיון להסחת דעת הצ'ינצ'ילה מסכנה קרובה בעזרת מחיאת כף, שריקה וכדומה - רק יפחיד את הצ'ינצ'ילה, ולא ילמד אותה שמה שהיא עשתה מסוכן.
בריאות
ניתן להימנע ממחלות בעזרת הקפדה על מספר כללים: אספקת מספר שעות שינה ללא הפרעה, זמן הסתגלות למזון חדש, שימת לב לגללים, מעקב אחר עובייה של חייתכם, נתינת מזון טרי ואספסת יבשה, חתיכות עץ וצעצועים וכן אבני מינרלים לשחיקת השיניים, נתינת מים טריים מדי יום, וניקיון קבוע של הכלוב. מחלות נפוצות בצ'ינצ'ילות: שלשולים, עצירות, עוויתות, פטריות, דלקות, פציעות וכן הלאה.
מתוך:
http://www.mypet.co.il/mypet/small_mammal/tzintzila.asp
חזרה למעלה