פוסטר השלום תשס"ט

משנת 1988 עורך ארגון הליונס הבינלאומי בין מועדוניו הפזורים על פני הגלובוס את תחרות "פוסטר השלום".
 
תחרות "פוסטר השלום" מאפשרת לילדים לבטא את רגשותיהם בנושא השלום בעולמנו. מועדוני ליונס ישראל משתתפים בתחרות הבינלאומית ומזמינים תלמידים בגילאי 11-13 לקחת חלק פעיל בתחרות. ילדים רבים מכל העולם משתתפים בתחרות פוסטר השלום. הנהלות המועדונים ונציבות ארגון הליונס בישראל רואים חשיבות רבה לשילוב תלמידי מערכת החינוך (יהודים, ערבים ודרוזים) בפרויקט חשוב זה בימים כה קשים של כמיהה לשלום באזורנו.
 
שיתוף הפעולה עם משרד החינוך מאפשר לתלמידים רבים להשתתף בתחרות בכל שנה. השנה נקבע הנושא: “Peace Begins With Me” "השלום מתחיל איתי" בראש העין נותן ארגון הליונס העירוני את החסות לתחרות.
 
תלמידי ב"אפק", בי"ס אקולוגי ניסויי הוזמנו לקחת חלק ולהציג את ציוריהם בשלב הראשון בתערוכה שהתקיימה בבית הספר. בהמשך נערכה תערוכה בספרייה העירונית ובה הוצגו הציורים של כל התלמידים שהשתתפו בתחרות מבתי הספר בראש העין. תלמידת בית הספר עדן בניאן, זכתה במקום הראשון בתחרות היישובית וייצגה העיר בתחרות הארצית שנערכה ברמת אפעל.
 
השתתפו בתערוכה: שיראל מליחי, עדן בניאן, שקד ברונר, הדס גולדבלט והדר סלע. הדס גולדבלט: "בציורי אני מדמה את השלום כניצן קטן שמתפתח לעץ גבוה ושופע, שפירותיו הם פירות השלום. הדמות המרכזית בציור מתחילה את השלום, היא זאת שנותנת את ניצנו, את התחלתו של השלום.
 
בציורי היה לי חשוב להביע שהשלום יכול להתחיל מכל אחד איתנו, כל בן אדם רגיל, איש, אישה, או אפילו ילד. לדעתי לא צריך לחכות לבן אדם אחר שיביא את השלום, אם אני רוצה שלום- השלום צריך להתחיל איתי. בתהליך הרעיון היה לי קשה לבטא את השלום, בהתחלה שאלתי את עצמי: כיצד מבטאים את השלום? איך השלום נראה? לאחר חשיבה מרובה הגעתי למסקנה שהשלום צריך לגדול מאחד לאחד, כל אחד ישמור עליו, יטפח אותו וייתן מעצמו משהו למענו.
 
בהמשך חשבתי על יחסי הגומלין וההדדיות שבין אדם לצמח: הדם מטפח ושומר עליו והצמח בתמורה נותן לו פירות וצל . קשרים אלו דומים לקשרים שבין האדם לשלום : אם בן אדם רוצה את השלום, יוזם אותו, מטפח אותו, שומר עליו – הוא יישאר לנצח, יגדל וייטיב לכולם. לכם בחרתי לבטא את השלום כצמח שגדול מיד ליד.
 
בציור אפשר לראות שהצמח גדל וגדל בתוך עציץ, ולאחר מכן נשתל באדמה. הציור שלי מסמל תקווה ואמונה שיום אחד יגיע וכל אחד באמת יבין שהשלום מתחיל מאתנו, גם ברגעים רגילים של חיי היום יום. עדן בניאן: "הילדה שבציור מתארת אותי. היונה שאני משחררת מציגה את השאיפה לשלום בין כל המדינות. על שמלתי מופיע הסמל הבין לאומי של השלום, מסביבו פרחים המזכירים את ילדי הפרחים של שנות ה-60 שדרשו שלום, אחווה ושאיפה לשלום. אני מכנה את הרקע שמאחורי מערבולת .
 
המערבולת מסמלת את ההמשכיות של השלום והצבעים מציגים כמה יופי יכול להיות בעולם אם בין כל המדינות ישרור שלום. אני מציגה את על המדינות מחוברות את כל המדינות מחוברות זו לזו כמו שרשרת הרים כדי להראות שהם חלק בלתי ניפרד מהשלום. טכניקה: השתמשתי בצבעים אקריליים כדי להדגיש את החוזק של צבעים, בעזרת תפיחות והבלטה בצבעי עיפרון. המסר: שרציתי להבהיר בציור שבכל בן אדם מסתתר השלום ובעצם כולנו צריכים להיות שותפים לרצון שישרור".
 
שיראל מליחי: "המסר שאני רוצה להעביר הוא חברות, שמחה, אהבה, שפע, נתינה אחד לשני פלאי הטבע והעולם מחברים ומשותפים בין כל בני האדם. בציור שלי ניסיתי להביע את החזון של אהבה ונתינה המחברות בינינו והיא שתביא שלום ושלווה לעולם. שנהיה מאושרים ושמחים בעולם ובתוכנו".